Програми "Паперове диво" та " Паперокручення"


ПРОГРАМА
гуртка «Паперове диво»

Початковий,  основний  і  вищий рівні

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Програма гуртка «Паперове диво» складена на основі програми гуртка паперопластики, рекомендованої Міністерством освіти і науки України з позашкільної освіти; науково-технічний напрям; упорядник Ткачук В. В.; видавництво Київ «Грамота», 2007
Одним з актуальних завдань сучасної освіти є розвиток творчого, нес­тандартного просторового мислення і застосування його у практичній ді­яльності. І чим раніше діти будуть залучені до цього процесу, тим легше вони в подальшому будуть стверджуватися як особистості, проявляти творчий індивідуальний потенціал.
Саме це завдання ставиться при організації гуртків виготовлення поробок із паперу, особливо зараз, коли у світі набуло великої популярності й поширення традиційне японське мистецтво — оригамі. В Україні новий імпульс одержали й національні види декоративно-ужиткового мистец­тва— витинанки та паперопластика. На їхній базі провідні майстри оригамі створили нові напрями мистецтва цього виду — аерогамі та папе­ропластика геометричних фігур.
Прийоми створення, форми, конструктивні властивості виробів із па­перу останнім часом знаходять застосування в різних галузях діяльності людини: автомобілебудуванні, космічних конструкціях, архітектурі, ди­зайні інтер'єру та екстер'єру, упаковках товарів і продуктів.
Отже, мистецтво створення поробок із паперу дає широкі можливос­ті для розвитку творчих здібностей учнів, зокрема уміння уявляти, фан­тазувати, читати й самим виконувати схеми, шукати оптимальну форму та будову, пояснювати послідовність створення виробу, концентрувати увагу, дотримуватися чіткості й акуратності в роботі, знаходити кольо­рове вирішення. Тим більше, що під рукою завжди знайдеться аркуш па­перу, а практика й наукові дослідження показують, що навчання в гуртку допомагає успішному оволодінню знаннями з усіх предметів шкільного курсу.
Метою програми є формування компетентностей особистості у проце­сі створення поробок із паперу.
Основні завдання полягають у формуванні таких компетентностей:
пізнавальної: оволодіння знаннями про папір, його виробництво,
види, властивості, способи конструювання з паперу;
практичної: формування вмінь і навичок роботи з папером; виготов­лення поробок у різних техніках, застосування основних прийомів роботи;
творчої: формування творчої особистості, емоційний, фізичний та
інтелектуальний розвиток; задоволення потреби особистості у творчій са
мореалізації;
соціальної: виховання культури праці; формування дружніх стосун­ків у колективі; відчуття відповідальності, колективізму, взаємодопомоги.
Програма дає можливість майже на кожному занятті реалізувати нав­чально-виховні завдання: формування творчої особистості, дружніх стосунків, відчуття відповідальності, колективізму, взаємодопомоги, творчо­го використання національних традицій. Програма передбачає навчання учнів у групах початкового, основного та вищого рівня по 6 год. на тиж­день. Для учнів молодшого шкільного віку — початковий рівень, молод­шого й середнього шкільного віку — основний рівень і середнього та стар­шого шкільного віку — вищий рівень навчання. Кількісний склад навчаль­ної групи становить 10-15 учнів.
Теоретичні заняття чергуються із практичною роботою, якій надаєть­ся значна перевага. Теми подано в порядку зростання складності матеріа­лу. Окремі теми (модульні конструкції, оригаметрія, авторські моделі) роз­глядаються на різних рівнях навчання залежно від їхньої доступності опа­нування учнями.
На перших заняттях слід приділити значну увагу оволодінню навич­ками точного складання паперу, акуратності при вирізанні кола, овалів та інших контурів, ознайомленню з папером різних видів та його власти­востями.
Повторення раніше вивченого матеріалу дасть можливість гуртківцям глибше засвоїти програму, стимулювати розвиток пам'яті, а дітям, які щойно прийшли, швидше адаптуватися до роботи в гуртку.
Виготовлення поробок здійснюється в техніці оригамі, паперопластики, витинанки.
На вищому рівні навчання перевага надається створенню багатомо­дульних виробів в техніці оригамі, а також у процесі конструювання (за розгортками та з окремих елементів). Учням слід надавати можливість проявити свої творчі здібності при вивченні кожної теми.
Основними формами оцінювання роботи гуртківців є їхня участь у різ­них акціях, олімпіадах, змаганнях, виставках тощо. Як правило, кожен гуртківець готує творчий звіт із демонстрацією виробів. Свої роботи учні захищають на конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт учнів — членів МАН.
Щоб учні краще усвідомили, яке значення в їхньому подальшому жит­ті, буде мати навчання в гуртку, на останньому занятті варто проводити творчі зустрічі з колишніми учнями.
Дана програма може використовуватись для проведення занять у гру­пах індивідуального навчання, які організовуються відповідно до «Поло­ження про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позаш­кільних навчальних закладах».
Теми й розподіл годин за темами вказано орієнтовно. Керівник гуртка може вносити зміни, доповнення, у разі необхідності переставляти поря­док тем і доповнювати їх.



Початковий рівень, перший рік навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Розділ, тема
Кількість годин


Теоретичних
Практичних
Усього
Вступ
2
1
3
Розділ 1. Найпоширеніші традиційні в Україні ви­роби з паперу, виконані в техніці витинанки, оригамі та паперопластики
3
9
12
Розділ 2. Умовні знаки при роботі з папером. Прос­ті базові форми оригамі
10
50
60
     2.1. Базові форми «Будинок»,   «Повітряний змій».


5
25
30
    2.2. Базові форми «Двері», «Трикутник».
5
25
30
Розділ 3. Казки й оповідання оригамі
3
6
9
Розділ 4. Новорічні та різдвяні фантазії
3
9
12
Розділ 5. Поробки оригамі на основі складніших базових форм
6
60
66
Розділ 6. Витинанки — особливий вид поробок із паперу
3
9
19
Розділ 7. Паперова аплікація
2
10
12
Розділ 8. Вироби з гофрованого паперу
2
7
9
Розділ 9. Виготовлення експонатів на виставку. Суспільно-корисна праця
-
18
18
Підсумок
3
-
3
Разом
37
179
216
ЗМІСТ ПРОГРАМИ

   Вступ (3 год.)
Теоретична частина. Мета та зміст роботи гуртка. Інструменти й матеріали. Історія винай­дення паперу. Властивості паперу та основні прийоми роботи з ним. Де­монстрація кращих моделей. Вступний інструктаж із безпеки життєдіяльності.
Практична робота. Виготовлення виробів із паперу на вільну тему з метою перевірки рівня підготовки дітей.

Розділ 1. Найпоширеніші традиційні в Україні вироби з паперу, виконані в техніці витинанки, оригамі та паперопластики (12год.)
Теоретична частина. Історія виникнення й розвитку мистецтва виготовлення поробок із па­перу методом витинанок, оригамі та паперопластики. Найпростіші виро­би в техніці витинанки (серветки, фіранки, гірлянди), оригамі (човники, шапочки, курочки), паперопластики (чарівні птахи, рибки, квіти).
Практична частина. Виготовлення витинанок із квадратного арку­ша паперу (зірочки, орнаменти), зі стрічки (гірлянди з чоловічків і зайчиків). Вироби в техніці оригамі (двотрубний кораблик, шапочка від сонця, голубок) і паперопластики (павич, чарівна квітка папороті).

Розділ 2. Умовні знаки при роботі з папером. Прості базові форми оригамі (60год.)
2.1 Базові форми «Будинок», «Повітряний змій» (30год.)
 Теоретична частина. Ознайомлення з прийомами складання «відкрити кишеню», «розплющити». Ознайомлення з базовими формами «Будинок», «Повітряний змій».
Практична частина. Складання фігур: качка, зайчик, півень, гномик (б/ф «Повітряний змій»), курча, ферма (б/ф «Будинок»). Виготовлення аплікацій і сюжетних композицій із зроблених моделей: «Подорож до країни оригамі», «На фермі», «На озері» тощо.
2.2. Базові форми «Двері», «Трикутник» (30год.)
 Теоретична частина. Ознайомлення з основними лініями («долина» та «гора») і прийомами складання: «зігнути на себе», «відігнути від себе», «зігнути навпіл» (трикутником або прямокутником). Основні поняття про базові форми. Ознайомлення з базовими формами «Трикутник», «Двері».
Практична частина. Складання фігур: жабка, квіти, листя, класичні моделі: лисичка, собачка, кішка, зайчик (б/ф «Трикутник»); порося, пілотка; лисичка, яка розмовляє, човен, гриб (б/ф «Двері»).
   Розділ 3. Казки та оповідання оригамі (9 год.)
Теоретична частина. Призначення казок та оповідань оригамі. Оповідання про Україну, Попелюшку, метелика, зайчика, ворону, відважного моряка.
Практична частина. Виготовлення вище поданих моделей і конкурс на краще оповідання чи казку до відомих виробів (за вибором).

   Розділ 4.  Новорічні та різдвяні фантазії (12 год.)
Теоретична частина. Новорічні ялинки, виготовлені в техніці паперопластики, оригамі та витинанки. Найпростіші ялинкові та різдвяні прикраси, виготовлені в різ­них техніках. Інструктаж із техніки безпеки та цільові інструктажі.
Практична частина. Екскурсія на міську ялинку або ялинку орига­мі. Виготовлення плоских та об'ємних ялинок методом аплікації, вити­нанки, оригамі та ялинкових прикрас (зірочки, напівпрозорі зірочки, сні­жинки, кульки, бурульки). Різдвяні зірочки й ангели. Вироби за власним задумом.

Розділ 5. Поробки оригамі на основі складніших базових форм (66 год.)
Теоретична частина. Використання у виробах базових форм: «Подвійний квадрат», «Риба», «Катамаран», «Птах», «Жабка». Історія про японську дівчинку Садако Сасакі та 1000 журавликів.
Практична частина. Виготовлення не менше 10 виробів на кожну базову форму. Конкурс на краще знання базових форм і відомих із них ви­робів. Виготовлення сувенірів до свята 8 Березня. Екскурсія до художньо­го музею чи картинної галереї.

Розділ 6. Витинанки-особливий вид поробок із паперу (12 год.)
Теоретична частина. В Україні витинанки — найпоширеніший вид декоративно-ужитково­го мистецтва з паперу. Методи й прийоми виготовлення витинанок. Зраз­ки витинанок. Витинанки та аерогамі.
Практична частина. Виготовлення серветок, гірлянд, масок, орна­ментів, зірочок, сніжинок. Писанки, оздоблені витинанками. Виготовлен­ня аерогамі різноманітних конструкцій. Створення декоративного панно за власним задумом.

   Розділ 7. Паперова аплікація (12 год.)
Теоретична частина. Аплікація як вид декоративного образотворчого мистецтва. Кращі зразки робіт, виконаних відомими художниками й графіками. Методи та прийоми виготовлення аплікацій.
Практична частина. Виготовлення предметно-декоративних (буди­нок, грибок, кораблик, закладка, орнамент, візерунок), силуетних (птахи, риби, тварини) та сюжетно-тематичних (казки, байки, пейзажі) аплікацій.

    Розділ 8. Вироби з гофрованого паперу (9 год.)
Теоретична частина . Гофрування паперу за допомогою «долинок « і «гірок», застосування елементів «ялинкових структур». Зразки та ілюстрації виробів із гофрова­ного паперу, зокрема, англійського дизайнера Поля Джексона. Авторські роботи Ольги Сухаревської.
Практична частина. Виготовлення найпростіших виробів, викона­них у техніці гофрування: квіти, листівки, метелики, рибки, пташки, зак­ладки, ліхтарики.

Розділ 9. Виготовлення експонатів на виставку. Суспільне корисна праця (18год.)
Практична частина. Виготовлення індивідуальних і групових робіт в одній або змішаних техніках конструювання на визначену тему або за власним задумом. Творчий звіт гуртківців у групах і школі з демонстраці­єю виробів.
Виготовлення паперових іграшок для дитячого садочка, дитячого при­тулку, школи-інтернату.

   Підсумок (3 год.)
Підведення підсумків роботи за рік, відзначення кращих гуртківців. Огляд новинок літератури. Завдання на літо.

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Учні мають знати і розуміти:
          Історію оригамі;
          Історію винаходу паперу та його властивості;
          Назви і призначення матеріалів, що використовуються на заняттях гуртка;
          Прийоми і правила безпечної роботи з інструментами;
          Назви найпростіших геометричних фігур;
          Базові форми оригамі «трикутник», «будинок», «двері», «повітряний змій».
Учні мають уміти і застосовувати:
          Готувати своє робоче місце;
          Економно використовувати матеріал;
          Моделювати вироби на основі базових форм «трикутник», «будинок», «двері», «повітряний змій».
          З’єднувати та комбінувати деталі виробів;
          Естетично оформляти вироби, порівнювати якість виконаних робіт.
В учнів мають сформуватися компетенції:
          Навчально-пізнавальна компетенція;
          Інформаційна компетенція;
          Комунікативна компетенція;
          Здоровязбережувальна компетенція;
          Соціально-трудова компетенція;
          Компетенція саморозвитку та самоосвіти;
          Громадянська компетенція;
          Загальнокультурна компетенція.



Основний рівень, перший рік навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
Тема
Кількість годин
теоретичних
практичних
усього
Вступ
2
1
3
Розділ 1.Повторення матеріалу початкового рівня навчання
3
9
12
Розділ 2.Конструювання правильних багатокутників у різних техніках. Плоскі модулі

6

18

24
Розділ 3.Традиційне й нетрадиційне орігамі. Робота з паперовими стрічками

6

24

30
Розділ 4.Ялинка ори гамі
3
18
21
Розділ 5. Найпростіші класичні кусу дами
2
10
12
Розділ 6.Аплікації з ори гамі
3
15
18
Розділ 7.Найпростіші об’ємні модульні конструкції
4
20
24
Розділ 8.Вітальні листівки
2
10
12
Розділ 9.Рухомі орігамі
2
10
12
Розділ 10.Пап’є-маше
2
10
12
Розділ 11.Створення авторських робіт. Виготовлення експонатів на виставку

3

30

33
Підсумок
3
-
3
Разом
41
175
216

ЗМІСТ ПРОГРАМИ
Вступ (3 год.)
Теоретична частина. Обговорення плану роботи гуртка на навчальний рік. Оформлення куточка гуртківця. Інструктаж із техніки безпеки.
Практична частина. Змагання: хто більше та якісніше складе поробок за вказаний час. Підведення підсумків.

Розділ 1. Повторення матеріалу початкового рівня навчання (12 год.)
Теоретична частина. Спільні риси та відмінності в конструюванні виробів із паперу в техніці орігамі, паперопластики та витинанки. Умовні позначення, базові форми.
Практична частина. Виконання улюблених фігурок у техніці орігамі, витинанки, аплікації, гофрування. Конкурс на кращу роботу. Змагання: скласти фігурку за інструкцією керівника гуртка на слух.

Розділ 2. Конструювання правильних багатокутників у різних техніках. Плоскі модулі (24 год.)
Теоретична частина. Конструювання правильних трикутника, квадрата, п’яти-, шести- та восьмикутника з довільного аркуша паперу методами орігамі. Поняття про модульне орігамі. Зразки плоских модулів різної конструкції.
Практична частина. Виготовлення виробів із правильних багатокутників у техніці орігамі, витинанки та паперопластики за зразками та схемами. Виготовлення виробів із плоских модулів: зірочки, орнаменти, симетричні фігури. Творча робота з конструювання власних модулів.         

Розділ 3.Традиційне та нетрадиційне орігамі. Робота з паперовими
стрічками (30 год.)
Теоретична частина. Поняття про традиційне (класичне) і нетрадиційне орігамі. Орігамі з ножицями - кірікомі орігамі; з аркушів паперу, відмінних від квадрата, з використанням клею. Використання паперових стрічок для виготовлення поробок у техніці орігамі, паперопластики, витинанки.
Практична частина. Виготовлення орігамі кірікомі (метелик, коник, криветка), орігамі з клеєм (кусудами), орігамі з прямокутного аркуша паперу (гаманець, хлопавка). Виготовлення поробок зі стрічки в техніці орігамі (килимок, кошик, кубики, зірочки, гохеї), паперопластики (равлик, кицька, кролик), витинанки (гірлянди). Створення сюжетних композицій.

Розділ 4. Ялинка орігамі (21 год.)
Теоретична частина. Історія ялинок орігамі. Новорічні прикраси на ялинку та для інтер’єру. Подарунки Діда Мороза. Інструктаж із техніки безпеки та цільові інструктажі.
Практична частина. Виготовлення атрибутів Новорічного свята: Дід Мороз, Снігуронька, Сніговик, сніжинки, зірочки, дзвіночки, бурульки. Прикраси на ялинку та для інтер’єру. Конкурс кращих робіт «Дуже треба для ялинки і гірлянди, і сніжинки».

Розділ 5. Найпростіші класичні кусудами (12 год.)
Теоретична частина. Історія кусудам. Класичні кусудами. Використання кусудам для прикрас інтер’єру та в терапії.
Практична частина. Виготовлення класичної кусудами із шести модулів, кусудами «Шість бомбочок», «Суперкуля», «Квіткова кусу дама». Створення на їхній основі власних конструкцій.

Розділ 6.Аплікації з орігамі (18 год.)
Теоретична частина. Аплікації з фігурок орігамі. Демонстрація зразків мозаїк і орнаментів, а також окремих виробів (квіти, грибки, метелики, рибки, котик, собачка).
Практична частина. Створення на основі аплікацій орігамі декоративних композицій: ваза з квітами, виноград, колоски, натюрморт із фруктами, бузок.

Розділ 7. Найпростіші об’ємні модульні конструкції (24 год.)
Теоретична частина. Класичний модуль та авторські модулі в конструюванні об’ємних поробок. Демонстрація кращих робіт.
Практична частина. Виготовлення з окремих модулів (за вибором) тетраедра, гексаедра, октаедра, ікосаедра та додекаедра. Дизайн граней цих багатогранників. Головоломки з підбором кольорів на гранях.

Розділ 8. Вітальні листівки (12 год.)
Теоретична частина. Вітальні листівки до свята 8 Березня з використанням раніше вивчених технік. Демонстрація зразків.
Практична частина. Виготовлення листівок на основі аплікацій орігамі, об’ємних і в техніці гофрування за зразком або власним задумом.

Розділ 9. Рухомі орігамі (12 год.)
Теоретична частина. Улюблені дитячі фігурки, що самостійно пересуваються, стрибають або в яких рухаються окремі елементи.
Практична частина. Виготовлення флексманів, ходунків, жабок, метеликів, собачок, котиків; ворони, яка каркає; журавлика, який махає крилами; феєрверка та інше. Ігри з фігурками.
Розділ 10. Пап’є-маше (12 год.)
Теоретична частина. Специфіка виготовлення виробів з пап’є-маше. Інструменти та матеріали. Зразки виробів.
Практична частина. Виготовлення найпростіших виробів: вази, писанки, маски, фігурки для пальчикового театру. Пап’є-маше з фігурок орігамі.

Розділ 11. Створення авторських робіт. Виготовлення експонатів на виставку (33 год.)
Теоретична частина. Підходи до створення авторських робіт: вивчення відомих авторських моделей середнього ступеня складності; внесення деяких змін у відомі класичні та авторські моделі; аналіз алгоритму складання фігурки чи модуля на основі рис схожості заготовки з реальним об’єктом; розробка моделі за задумом і кінцевим результатом. Демонстрація на прикладах.
Практична частина. Виготовлення на базі класичного модуля за схемами відомих авторських робіт: кубика Петера Будаї (Угорщина), кубика Володимира Марка (Україна), кусудаму «Квіти сакури» Ташіказу Кавасакі (Японія). Конкурс на створення вихованцями авторських робіт за одним із вказаних напрямів.
Виготовлення індивідуальних та групових виставкових робіт в одній або декількох техніках конструювання з паперу (окремі вироби або групові сюжетні композиції за задумом або на вказану тему). Виготовлення наочності для навчальних кабінетів.

 Підсумок (3 год.)
Підведення підсумків роботи гуртка. Творчий звіт гуртківців з демонстрацією виробів. Відзначення кращих вихованців.

Основний рівень, другий рік навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
Тема
Кількість годин
теоретичних
практичних
усього
Вступ
2
1
3
Розділ 1.Повторення основних тем
5
10
15
Розділ 2.Капелюхи з паперу
2
10
12
Розділ 3.Юні орігамісти України
2
10
12
Розділ 4.Вироби в техніці гофрування
3
12
15
Розділ 5.Авторські кусудами. Новорічні та різдвяні подарунки й сувеніри

6

30

36
Розділ 6.Паперовий морський флот
2
10
12
Розділ 7.Орігамі від серця до серця. Орігамі на святковому столі
5
22
27
Розділ 8.Мистецтво виготовлення паперових квітів і метеликів у техніці ори гамі

6

30

36
Розділ 9.Дизайнери повітряного флоту
3
15
18
Розділ 10.Мистецтво складання листів і конвертів
1
5
6
Розділ 11.Виготовлення виставкових робіт. Суспільно корисна робота

-

21

21
Підсумок
3
-
3
Разом
40
176
216

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

Вступ (3 год.)
Теоретична частина. Бесіда та тему: «Гармонійний і прекрасний, неповторний світ – мій власний». Зміст і мета роботи гуртка. Техніка безпеки.
Практична частина. Змагання: хто більше складе виробів на вказану тему за певний час. Підведення підсумків.




Розділ 1. Повторення основних тем (15 год.)
Теоретична частина. Умовні позначення та базові форми. Плоскі та об’ємні конструкції, виконані в різних техніках.
Практична частина. Складання фігурок за схемами та виготовлення сюжетних композицій «Пори року». Змагання: хто більше складе фігурок на тему «Собаки і коти – паперові хвости».

Розділ 2. Капелюхи з паперу (12 год.)
Теоретична частина. Традиційні та авторські моделі капелюхів. Національні традиції в конструюванні капелюхів у різних техніках.
Практична частина. Виготовлення капелюхів: ковпак повара, кепка лісника, шапочка лікаря, кепі жокея, бриль, циліндр, сомбреро, тюбетейка, тіролька, корона та ін.

Розділ 3. Юні орігамісти України (12 год.)
Теоретична частина. Сучасний порядок установлення авторства на вироби, виконані в техніці орігамі. Правила виконання схем, послідовності складання виробів та пояснень до них.
Практична частина. Виконання опублікованих робіт юних орігамістів України: Дмитра Сухаревського, Володимира Марка, Михайла Іваненка, Алли Копоть, Станіслава Криворучка, Дмитра Бережного, Олександра Скачкова, Сергія Рубана, Богдана, Олексія та Ростислава Матійцових та ін.

Розділ 4.Вироби в техніці гофрування (15 год.)
Теоретична частина. Повторення правил виготовлення виробів у техніці гофрування. Демонстрація складніших виробів.
Практична частина. Виготовлення виробів у техніці гофрування: павича, змія, ваз для квітів, парасольок, віял, прикрас інтер’єру, кусудам–гофре та з листочками.

Розділ 5. Авторські кусудами. Новорічні та різдвяні подарунки й сувеніри (36 год.)
Теоретична частина. Кусудами – найкрасивіші модульні вироби. Зразки та ілюстрації кусудам відомих майстрів орігамі: Томоко Фузе, Тоші Такахама, Сабуро Казе (Японія), Евердієн Тіглаар (Голландія), Саді Санделл (Фінляндія) та інших.
Новорічні та Різдвяні традиції різних країн. Зразки новорічних і різдвяних подарунків, сувенірів. Інструктаж з техніки безпеки та цільові інструктажі.
Практична частина. Виготовлення відомих авторських кусудам: стикування в космосі, космічна станція, троянда вітрів, квітка на кубі та ін. Творча робота за дизайном відомих та створення власних конструкцій кусудам.
Виготовлення новорічних і різдвяних подарунків, сувенірів: різдвяний чобіток для подарунків, Дід Мороз, Санта-Клаус, віночок, зірочка, каблучка, завиток, кристал, орнамент, ангел, свічка, вітальна листівка, кульки– кусудами, коробочка-зірка.
Розділ 6. Паперовий морський флот (12 год.)
Теоретична частина. Традиції виготовлення та спусків на воду паперових корабликів. Класичні та авторські вироби в техніці орігамі.
Практична частина. Виготовлення моделей (пароплаву, човна, яхти, човники, парусники, джонки, катамарани, каравели) та сюжетних картинок з використанням різних технік.

Розділ 7. Орігамі від серця до серця. Орігамі на святковому столі
(27 год.)
Теоретична частина. Історія свята закоханих – Дня святого Валентина. Атрибути та сувеніри цього свята. Походження та види серветок. Мистецтво складання серветок і прикрашання святкового столу.
Практична частина. Виготовлення за схемами класичних та авторських моделей із використанням сердечок: сердечко, сердечко на підставці, пульсуюче сердечко, каблучка з сердечком, два сердечка, сердечна кусудама, листівки із сердечками. Виготовлення за задумом власного виробу.
Складання серветок різними способами, кілець для серветок, хлібниці, вази, коробочки, рамочки, листівки, квіти.

Розділ 8. Мистецтво виготовлення паперових квітів і метеликів у техніці орігамі (36 год.)
Теоретична частина. Традиції дарувати святкові та вітальні листівки з різними квітами. Мистецтво виготовлення квітів і квіткових композицій у різних техніках конструювання. Класичні й авторські моделі метеликів у техніці орігамі. Рухомі моделі. Вироби в інших техніках виконання.
Практична частина. Виготовлення класичних та авторських виробів квітів (ірис, троянда Кавасакі). Створення святкових листівок і композицій «Букет квітів». Конкурс на кращу дитячу фантазію «Квітковий орнамент».
Виготовлення моделей метеликів за схемами, оформлення пано та колекційних планшетів за зразком і власним задумом.

Розділ 9.  Дизайнери повітряного флоту (18 год.)
Теоретична частина. Вимоги до літальних апаратів. Демонстрація класичних та авторських моделей.
Практична частина. Виготовлення моделей літаків, ракет, планерів, гляйдерів, парашутів, зміїв, спіралей, стріл, казкових літальних апаратів, літаючих тарілок та килимів-літаків. Творча робота за дизайном відомих поробок і створення власних конструкцій.
Змагання на дальність, висоту польоту, час перебування в повітрі та точність приземлення відомих літальних апаратів і власної конструкції.

Розділ 10.  Мистецтво складання листів і конвертів (6 год.)
Теоретична частина. Конверт «Солдатський трикутник». Європейська асоціація аматорів складання листів і конвертів та створення каталогу авторських моделей.
Практична частина. Виготовлення за схемами класичного конверта та авторських: два кутики, метелик, журавлик, сердечко, вітрячок, стрілка, рибка. Творча робота з конструювання власних моделей.

Розділ 11.  Виготовлення виставкових робіт. Суспільно корисна робота
(21 год.)
Вимоги до виставкових робіт. Виготовлення тематичних колективних та індивідуальних робіт у різних техніках виконання до свята Перемоги. Творчий звіт гуртківців з демонстрацією виробів. Виготовлення іграшок–сувенірів для передачі до дитячого відділення лікарні та ін.

Підсумок (3 год.)
Підведення підсумків роботи гуртка. Відзначення кращих вихованців.
Вищий рівень, перший рік навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
Тема
Кількість годин
теоретичних
практичних
усього
Вступ
2
1
3
Розділ 1.Повторення матеріалу початкового та основного рівнів навчання

4

14

18
Розділ 2.Мінімальне складання та міні-орігамі
1
5
6
Розділ 3.Сюжетні панно з найпростіших елементів
2
7
9
Розділ 5. Класичні й авторські коробки ори гамі
4
14
18
Розділ 6.Дракони паперові –казкові істоти
3
15
18
Розділ 7.Універсальний модуль. Прикраси на ялинку
3
15
18
Розділ 8.Каркасні моделі багатогранників
2
10
12
Розділ 9.Орігометрія. Правильні багатогранники з одного квадрата та з модулів

6

21

27
Розділ 10.Сучасні напрями розвитку орігамі. Паперова біжутерія. Маски ори гамі

5

25

30
Розділ 11.Платонові тіла. Тіла Кеплера – Пуансон. Тіла Архімеда
9
33
42
Розділ 12.Виготовлення експонатів на виставки. Суспільно корисна робота
-

12

12
Підсумок
3
-
3
Разом
44
172
216

ЗМІСТ ПРОГРАМИ
Вступ (3 год.)
Теоретична частина. Зміст і мета роботи гуртка в навчальному році. Звіт гуртківців про роботу, виконану влітку. Демонстрація кращих моделей. Інструктаж із техніки безпеки.
Практична частина. Змагання: хто швидше й якісніше складе вироби за схемами. Підведення підсумків.

Роздід 1.Повторення матеріалу початкового та основного рівнів навчання (18 год.)
Теоретична частина. Повторення основних прийомів виготовлення виробів із паперу методами орігамі, аплікації, паперопластики, витинанки, пап’є–маше.
Практична частина. Складання за схемами фігурок тварин, птахів, земноводних, комах і створення сюжетних композицій: «Сільська садиба», «На лісовій галявині», «На озері» з використанням різних технік конструювання.

Розділ 2. Мінімальне складання та міні-орігамі (6 год.)
Теоретична частина. Мінімальне складання та міні-орігамі – сучасні напрями розвитку мистецтва орігамі. Приклади робіт, виконаних з мінімальною кількістю складок і мініатюрних виробів.
Практична частина. Виконання робіт з мінімальною кількістю складок (рибки, пташки, метелики, курчата, кораблики). Виконання мініатюрних робіт відомих виробів (журавлик, ірис, коробочки та інше). Конкурс на виготовлення таких виробів.

Розділ 3.Сюжетні панно з найпростіших елементів (9 год.)
Теоретична частина. Використання найпростіших елементів – трикутників, квадратів, ромбів, овалів, кружечків, а також базових форм орігамі для створення орнаментів, мозаїк, декоративних панно.
Практична частина. Виготовлення панно «Національні символи України». Конкурс на кращу емблему гуртка.

Розділ 4. Класичні й авторські коробки орігамі (18 год.)
Теоретична частина. Історія виготовлення коробок у техніці орігамі. Коробочка Санбо і коробочка-зірка. Класичні й авторські роботи. Декоративні модульні коробочки Томоко Фузе (Японія).
Практична частина. Виготовлення за схемами декоративних три-, чотири-, п’яти-, шести- і восьмикутних коробочок.

Розділ 4.Дракони паперові – казкові істоти (18 год.)
Теоретична частина. Дракони та змії, які прийшли до нас із казок і легенд (казка «Котигорошко»). Фантазії українських і зарубіжних орігамістів у створенні цих істот.
Практична частина. Складання за схемами відомих моделей драконів: «Дракон року» – (Станіслав Криворучко, Україна), «Крилатий дракон Будаї» – (Петер Будаї, Угорщина), «Триголовий дракон» – (Олена Афонькіна, Росія), «Дракон Ніла» – (Роберт Ніл, США), «Дракон Коррі» – (Едвін Коррі, Великобританія) та інших.

Розділ 5.Універсальний модуль. Прикраси на ялинку (18 год.)
Теоретична частина. Відмінність універсального модуля Миколи Яременка (Україна) від класичних та авторських модулів, виконаних у техніці орігамі. Інструктаж із техніки безпеки та цільові інструктажі.
Практична частина. Виготовлення зірчастих форм багатогранників: октаедра з 12, ікосаедра з 30, гексаедра з 36 і додекаедра з 90 модулів. Дизайн кольорів і візерунків на гранях багатогранників. Модульні конструкції другого порядку. Творча робота з конструювання нових форм і прикрас на ялинку.
Розділ 6.Каркасні моделі багатогранників (12 год.)
Теоретична частина. Класичний модуль. Модуль з прямокутного аркуша паперу, створений за зразком. Каркасні моделі багатогранників із такого модуля.
Практична частина. Виготовлення каркасних моделей тетраедра, гексаедра, октаедра, ікосаедра та додекаедра.

Розділ 7. Орігометрія. Правильні багатогранники з одного квадрата та з модулів (27 год.)
Теоретична частина. Використання орігамі для унаочнення та доведення деяких побудов, положень і теорем геометрії: обґрунтування побудови правильних три-, п’яти-, шести- і восьмикутника з довільного аркуша паперу; властивості бісектрис і медіан у трикутнику; теореми про середню лінію, суму кутів і площу трикутника. Теорема Кавасакі.
Історичний огляд вчення про правильні багатогранники. Правильні багатогранники із одного квадрата (Казуо Хага, Японія) та з модулів (Микола Яременко, Україна).
Практична частина. Виготовлення поробок для унаочнення при доведенні теорем шкільного курсу геометрії. Виготовлення моделей правильних опуклих багатогранників (тетраедра, гексаедра, октаедра, ікосаедра, додекаедра) за вказаними техніками.

Розділ 8.  Сучасні напрями розвитку орігамі. Паперова біжутерія. Маски орігамі (30 год.)
Теоретична частина. Огляд сучасних напрямів розвитку орігамі. Поняття про гетеромодульне й гігантське орігамі, ізопросторове та мокре складання. Орігамі з алюмінієвої фольги тощо. Зразки робіт, виконаних у таких техніках. Жіночі прикраси із паперу. Техніка їх виготовлення. Майстер біжутерії Марк Кеннеді (США) та його роботи. Мистецтво виготовлення масок і масок-автопортретів з одного квадратного аркуша. Зразки та ілюстрації кращих робіт.
Практична частина. Виготовлення виробів у одній із вказаних технік. Виготовлення за схемами жіночих прикрас-сувенірів: намисто, сережки, обручки, браслети, брошки, бантики, гаманці. Складання за схемами найпростіших масок. Карнавальні маски.

Розділ 9.  Платонові тіла. Тіла Кеплера – Пуансон. Тіла Архімеда
(42 год.)
Теоретична частина. Правильні опуклі багатогранників з розгорток. Способи розфарбування їхніх граней. Кількість різних розгорток тетраедра, гексаедра, октаедра. Найекономніша розгортка куба.
 Історія відкриття правильних зірчастих багатогранників: восьмикутної зірки Кеплера, великого додекаедра, великого та малого зірчастих додекаедрів, великого ікосаедра Пуансо. Відкриття напівправильних багатогранників та нескінченного ряду призм та антипризм.
Практична частина. Виготовлення за їхніми розгортками: Платонових тіл (тетраедр, гексаедр, октаедр, ікосаедр і додекаедр); п’яти правильних зірчастих багатогранників; окремих моделей тіл Архімеда.

Розділ 10.  Виготовлення експонатів на виставки. Суспільно корисна
робота (12 год.)
Виготовлення тематичних колективних та індивідуальних виставкових робіт у різних техніках за власним задумом. Творчий звіт гуртківців з демонстрацією виробів. Виготовлення наочностей для шкільного математичного кабінету.

 Підсумок (3 год.)
Підведення підсумків роботи гуртка. Відзначення кращих вихованців.

Вищий рівень, другий та наступні роки навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
Тема
Кількість годин
теоретичних
практичних
усього
Вступ
2
1
3
Розділ 1. Повторення основних тем попередніх років навчання
6
12
18
Розділ 2.Однобічні та багатобічні поверхні. Багатогранники зі стрічок. Кубчасті багатогранники

8

34

42
Розділ 3.Багатомодульні сфери. Новорічні та різдвяні зірки
4
23
27
Розділ 4.Визначні орігамісти світу. Орігамі в Україні
4
11
15
Розділ 5. Банк ори гамі
2
7
9
Розділ 6.Знаки зодіаку
2
7
9
Розділ 7.Моделі динозаврів у техніці ори гамі
2
7
9
Розділ 8.Багатомодульні кусу дами
3
15
18
Розділ 9.Теорема Хага та її наслідки. Зірчасті багатогранники з кратних модулів та з однієї розгортки. Стрічки та кільця тетраедрів. Декоративні каркасні моделі багатогранників

9

30

39
Розділ 10.Прийоми створення виробів із паперу для упаковок
2
7
9
Розділ 11. Мобілі. Виготовлення експонатів на виставки. Суспільно корисна робота

1

14

15
Підсумок
3
-
3
Разом
48
168
216

ЗМІСТ ПРОГРАМИ
Вступ (3 год.)
Теоретична частина. Обговорення плану роботи гуртка. Повідомлення гуртківців про виконану роботу за літній період. Інструктаж із техніки безпеки.
Практична частина. Проведення змагання на складання фігурок за їхнім загальним видом, за паттернами, із закритими очима та коли руки за спиною. Підведення підсумків.
Розділ 1. Повторення основних тем попередніх років навчання     (18 год.)
Теоретична частина. Керівник гуртка сам визначає матеріал, який потрібно повторити та закріпити з вихованцями.
Практична частина. Складання плоских і об’ємних моделей фігурок та створення сюжетних композицій: «У космосі», «На землі», «На морському дні», використовуючи різні техніки конструювання.

Розділ 2. Однобічні та багатобічні поверхні. Багатогранники зі стрічок.
Кубчасті багатогранники (42 год.)
Теоретична частина. Історія односторонньої поверхні – стрічки Мебіуса. Експерименти з односторонніми поверхнями. Поверхні другого, третього та вищих порядків. Різні способи одержання найпростіших багатогранників зі стрічок. Рухоме з’єднання восьми кубів та його метаморфози: куб–сувенір і куб–сюрприз. Рухомі й нерухомі реберні з’єднання кількох кубів, їхні властивості. Поняття про кубчасті многокутники і одержання з них кубчастих багатогранників. Демонстрація моделей.
Практична частина. Виготовлення стрічок Мебіуса, а також прямокутних і шестикутних флексагонів різної конструкції.
Конструювання багатогранників (тетраедр, октаедр, гексаедр) зі стрічок. Виготовлення на його основі рухомого з’єднання восьми кубів та іграшок. Виготовлення кубчастих форм Платонових тіл методами орігамі або склеювання з розгорток.

Розділ 3.Багатомодульні сфери. Новорічні та різдвяні зірки (27 год.)
Теоретична частина. Історія створення багатомодульних сфер. Способи одержання восьмикутних і десятикутних граней. 900-модульна сфера зрізаного ромбоікосододекаедра вперше виготовлена Масао Мацузакі, Японія. Демонстрація моделей зірчастих форм багатогранників.
Атрибути Новорічних свят – новорічні та різдвяні зірки. Українські народні традиції, пов’язані із цими зірками. Інструктаж із техніки безпеки та цільові інструктажі.
Практична частина. Виготовлення багатомодульних сфер із класичного чи універсального модулів: кубооктаедра – з 48 модулів, ікосододекаедра – з 120, зрізаного ікосаедра – з 270, ромбоікосододекаедра – з 300 модулів.
Конструювання трикутних і чотирикутних пірамід–промінців з однієї розгортки. Виготовлення восьмикутної новорічної та семикутної різдвяної зірки з універсальних модулів та їхнє відповідне оздоблення.

Розділ 4. Визначні орігамісти світу. Орігамі в Україні (15 год.)
Теоретична частина. Історія розвитку орігамі у світі в другій половині ХХ ст. Визначні орігамісти світу: Акіра Йошизава, Томоко Фузе, Ташиказу Кавасакі (Японія), Джон Монрол (США), Альфредо Джунта (Італія), Вінсенте Паласлос (Іспанія), Ерік Жаузел (Франція), Пауло Мулатіно (Германія), Девід Брілл, Едвін Коррі (Англія), Петер Будаї (Угорщина), Сергій і Олена Афонькіни (Росія) й демонстрація їхніх робіт.
Українське традиційне мистецтво створення поробок із паперу в техніці орігамі та його розвиток у другій половині ХХ ст. (Київський, Полтавський, Донецький, Одеський центри та клуби орігамі). Майстри орігамі України: Андрій Маєвський, Лариса Осадчук, Ольга Сухаревська, Фаїна Шинкаренко, Микола Яременко.
Практична частина. Виконання окремих робіт за схемами визначних орігамістів світу та українських майстрів орігамі.

Розділ 5. Банк орігамі (9 год.)
Теоретична частина. Історія паперових грошей і традиції виготовлення з них поробок за технікою орігамі. Класичні та авторські моделі з банкнот.
Практична частина. Виготовлення за схемами виробів із банкнот: совок для грошей, костюм фінансиста, бантик, каблучка, сердечко на підставці, взаємна любов до грошей, ціни кусаються, копилка, метелик інфляції, фінансова піраміда.

Розділ 6. Знаки зодіаку (9 год.)
Теоретична частина. Бесіда про походження знаків зодіаку та значення, яке надається їм людиною. Назви знаків зодіаку. Сувеніри й подарунки із зображенням цих знаків.
Практична частина. Виготовлення знаків Зодіаку з використанням різних технік конструювання та створення сюжетних панно.

Розділ 7. Моделі динозаврів у техніці орігамі (9 год.)
Теоретична частина. Що ми знаємо про динозаврів? Відтворення загального вигляду цих земноводних рептилій за їхніми викопними рештками. Науково-популярні книги та фільми про динозаврів. Листівки й плакати з їхнім зображеннями. Динозаври у фантазії орігамістів.
Практична частина. Складання за схемами моделей динозаврів: «Бронтозаврик» (Сергій Афонькін, Росія), «Тираннозавр» (Рональд Кох, Сингапур), «Едафозавр» (Ганс Біркеланд, Норвегія), «Еласмозавр» (Йошіо Тсуда, Японія), «Ігуанодон» (Едуардо Клементе, Іспанія) та ін.

Розділ 8. Багатомодульні кусудами (18 год.)
Теоретична частина. Демонстрація кращих моделей кусудам, виготовлених майстрами орігамі різних країн світу.
Практична частина. Виготовлення кусудам за схемами: супершар – з 40 модулів, квіткова кусудама – з 60, кусудами на базі зірчастої форми ікосаедра – з 30 модулів. Творча робота з конструювання власних кусудам.



Розділ 9. Теорема Хага та її наслідки. Зірчасті багатогранники з кратних модулів та з однієї розгортки. Стрічки та кільця тетраедрів. Декоративні каркасні моделі багатогранників (39 год.)
Теоретична частина. Поділ сторони квадрата на рівні частини за допомогою простих складок. Використання отриманих результатів при конструюванні методами орігамі. Постановка проблеми про одержання зірчастого октаедра і зірчастого ікосаедра з однієї розгортки без клею та розв’язання її шляхом поєднання двох, трьох і т.д. одиничних універсальних модулів.
Стрічки тетраедрів як конструктори. Стрічка тетраедрів із 6 елементів і її застосування для доведення теореми про об’єм піраміди. Декоративні кільця тетраедрів з 8 і 10 елементів. Дизайн модулів для каркасних моделей і створення на їхній базі нових конструкцій, як наприклад «Квіти сакури» Ташіказу Кавасакі.
Практична частина. Поділ сторони квадрата на 3, 5, 7, 9, 11 рівних частин. Складання зірчастого октаедра з 12 одиничних, 6 подвійних, 4 потрійних, 3-х чотирикратних, 2-х шестикратних та однієї 12–кратної конструкції одиничного модуля. Для ікосаедра відповідно: з 30 одиничних, 15 подвійних, 5 шестикратних, та однієї 30 кратної конструкції одиничного модуля. Виготовлення стрічки тетраедрів з 6 й кілець тетраедрів з 8 і 10 елементів. Виконання композиції «Садок вишневий» з 90 модулів та об’ємних каркасних моделей цифр і букв. Творча робота з конструювання власних форм.

Розділ 10. Прийоми створення виробів із паперу для упаковок (9 год.)
Теоретична частина. Застосування прийомів створення виробів із паперу для декоративних упаковок подарунків. Аналіз конструкцій упаковок для різних товарів і продуктів.
Практична частина. Виготовлення упаковок для святкових подарунків. Конструювання упаковок за власним задумом.

Розділ 11.  Мобілі. Виготовлення експонатів на виставки. Суспільно
корисна робота (15 год.)
Теоретична частина. Правила конструювання простих і складних мобілів та їх використання для експозиції виставкових робіт.
Практична частина. Виготовлення мобілів для експозиції дво- та чотиривиставкових робіт. Виготовлення колективних та індивідуальних виробів у різних техніках на тему: «Ми – усі майстри паперу, паперові інженери». Творчий звіт гуртківців з демонстрацією виробів. Виготовлення наочних посібників і моделей для використання в роботі гуртка.

 Підсумок (3 год.)
Підведення підсумків роботи гуртка. Відзначення кращих вихованців.

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:
-         напрями розвитку мистецтва орігамі;
-         основи кольорознавства;
-         як святково оформити приміщення, виставку й сервірувати стіл виробами з паперу;
-         каркасні моделі багатогранників;
-         основні властивості однобічних та багатобічних поверхонь;
-         правила техніки безпеки.

Вихованці мають вміти:
-         будувати моделі правильних об’ємних багатогранників, правильних зірчастих багатогранників, напівправильних багатогранників за їхніми розгортками та з окремих модулів у техніці орігамі;
-         прикрашати приміщення до свята, оформляти виставку та сервірувати стіл виробами з паперу;
-         конструювати флексагони різних типів;
-         дотримуватись чіткості й охайності в роботі, а також знаходити оптимальну декоративну форму та будову своїх виробів;
-         витрачати економно матеріали й бережно ставитись до інструментів та обладнання;
-         застосовувати одержані знання на заняттях.

У вихованців мають бути сформовані компетентності:
пізнавальна – оволодіння знаннями про папір, його виробництво, види, властивості, способи конструювання з паперу;
практична – формування практичних вмінь і навичок роботи з папером; виготовлення поробок у різних техніках, застосування основних прийомів роботи;
творча – формування творчої особистості, емоційний, фізичний та інтелектуальний розвиток; задоволення потреби особистості у творчій самореалізації;
соціальна – виховання культури праці; формування дружніх стосунків у колективі; відчуття відповідальності, колективізму, взаємодопомоги

ЛІТЕРАТУРА
1.    Афонькин С. Ю., Афонькина Е. Ю. Оригами на праздничном столе. — М.: Аким, 1995. — 32 с.
2.    Афонькин С. Ю., Афонькина Е. Ю. Игры и фокусы с бумагой. — М.: Ролф, Аким, 1999. — 186 с.
3.    Афонькин С. Ю., Афонькина Е. Ю. Энциклопедия оригами. — СПб.: Кристалл, М.: Оникс, 2000.- 272 с.
4.    Афонькин С. Ю., Лижнева Л. В., Пудова В. П. Оригами и аппликация. — СПб.: Кристалл, 2003. — 303 с.
5.    Афонькин С. Ю., Афонькина Е. Ю. Цветы и вазы оригами. — СПб.: Кристалл, 2002. — 201 с.
6.    Афонькин С. Ю., Афонькина Е. Ю. Волшебные шары: оригами. — М.: Терра, 2001. — 191 с.
7.    Афонькин С. Ю., Афонькина Е. Ю. Все об оригами. — СПб.: Кристалл, 2004. — 272 с.
8.    Велим С. Н. Задачи по геометрии, решаемые методом складывания (оригами). — М.: Аким, 1997. — 64 с.
9.    Велим С. Н. Материалы Сибирских заочных олимпиад по оригами. — Омск, 2004.
10.                       Вогатеева 3. А. Чудесные поделки из бумаги: книга для воспитателей детского сада и родителей. — М.: Просвещение, 1999. — 208 с.
11.                       Вич Р. Оригами. Большая иллюстрированная энциклопедия / Пер. с англ. — М.: ЭКСМО, 2003. — 256 с.
12.                       Выгонов В. В. Трехмерное оригами. — М.: Издательский дом МСП, 2005. — 128 с.
13.                       Делаем 50 оригами. — Мн.: Попурри, 2001. — 56 с.
14.                       Дорогов Ю. И., Дорогова Е. Ю. Секреты оригами для дошкольников. — Ярославль.: Академия развития, Академия холдинг, 2004. — 142 с.
15.                       Кунихико Касахара, Итоши Такахама. Оригами для знатоков / Пер. с англ. ALSIO Tokio, New-York, 1997. — 168 с.
16.                       Мастера оригами Девид Брилл. — СПб.: Кристалл, 2002. — 96 с.
17.                       Оригами для всей семьи. Книжный клуб «Клуб семейного досуга». – Харьков, 2005
18.                       Осадчук Л. А Праздник оригами. Новый Год. — К.: Киевский клуб оригами, 2004. — 24 с.
19.                       Острун Н., Киселев А. Флексагоны. — М.: Карапуз, 2001. — 12 с.
20.                       Острун Н. Д., Лев А. В. Оригами. Динамические модели. — М.: Ай- рис-пресс, 2005. — 144 с.
21.                       Острун Н. Д., Лев А. В. Оригами. Живые фигурки. — М.: Айрис- пресс, 2006. — 68 с.
22.                       Паварини Ф. Корабли / Пер. Л. Агаевой. — М.: ЭКСМО-Пресс, 2002. — 96 с.
23.                       Пилан Н. Цветы. — М.: ЭКСМО-Пресс, 2002. — 80 с.
24.                       Полетаев А. Самолеты. — М.: ЭКСМО-Пресс, 2002. — 88 с.
25.                       Пудова В.П., Лежнева Л. В. Легенды о звездах и цветах. — М.: Тер- ра, Аким, 2001. — 192 с.
26.                       Сборник лучших моделей из бумаги, опубликованных в журнале «Оригами. Искусство складывания из бумаги», 1996-1997 гг. — М.: Аким, 2001.       — 416 с.
27.                       Сухаревсъка О. Іграшки з гофрованого паперу. — Полтава, 1999. — 32 с.


             


ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ОБЛАДНАННЯ
Основне обладнання
Кількість
Інструменти
        Олівец простий
20 шт.
Олівці кольорові
10 шт.
Пензлик
20 шт.
Ножиці
20 шт.
Стрічка кольорова
За необхід.
Степлер
5 шт.
                                Матеріали                  

Папір білий
1000 шт.
Папір кольоровий
20 наб.
Двосторонній  кольоровий папір
100 шт.
Картон кольоровий
  20наб.
Клей ПВА
  20 шт.
Скоч звичайний
   5шт.

























Програма гуртка "Квілінг"


1

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Програма складена на основі навчальної програми з позашкільної освіти науково-технічного напряму «Квілінг», погодженої науково-методичною радою Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, протокол № 3 від 09.09.2013 р.
Легко помітити, як відрізняється від звичайного, життя тих дітей, які відвідують позашкільні навчальні заклади. Їм пощастило у дитинстві пізнати радість відгадування таємниць світу, випробувати свої здібності, знайти нову модель використання будь-якого предмета, створити своїми руками щось нове.

У позашкільній діяльності дитина, не просто відтворює те, що засвоює. Завдяки своїй унікальності та неповторності, вона розвиває, доповнює знання й навички, вдосконалює їх, а разом і себе. Саме у цьому полягає закон творчої поведінки і особливість методики позашкільного педагогічного процесу, яка відбувається на обов’язковому заохоченні різнобічного творчого самовиявлення дитини, багатстві вражень, створенні оптимальних особистісних стосунків, котрі є джерелом продуктивної творчої діяльності дітей. Гурткова робота дає дитині шанс на самовияв, на прояв своїх ініціатив з подальшим впровадженням їх у практику. На сьогодні до числа найбільш актуальних проблем позашкільної освіти належить проблема змістовного наповнення навчальних програм, а також залучення до гурткової роботи якнайбільшого числа учнівської молоді. Тому, поряд із значною кількістю технік роботи з папером, ми пропонуємо для засвоєння і вивчення такий вид творчості, як квілінг (Quilling), що представляє собою старовинну техніку обробки паперу – паперову філігрань або папероскручування.

Чому було обрано саме роботу з папером? Універсальність паперу важко переоцінити. Папір знаходить використання майже у всіх областях діяльності людини. Творчість – не виключення. Папір – дуже виразний та піддатливий матеріал. З нього можна створити цілий світ. Існує багато видів паперової творчості. В нашій країні найбільш відома паперова творчість оригамі, проте це лише один з напрямків серед народних паперових мистецтв, дуже цікавим видом роботи з папером виявився квілінг. Ця техніка базується на закручуванні і моделюванні за допомогою спеціального інструмента (намоточна котушка) паперових смужок шириною від 3мм до 10мм.

Квілінг дуже цікава та доступна техніка, яка може використовуватись у будь-якій сфері творчої діяльності людини. Вироби в стилі квілінгу можуть служити як окремі експонати, елементи оздоблення, прикраси, іграшки, сувеніри і т.п. Дану техніку можна використовувати при вивченні окремих
                                                  2

тем до гурткових навчальних програм, а можна використовувати цілу навчальну програму, адже об’єм матеріалу для вивчення величезний. Безсумнівним залишається факт, що квілінг не тільки цікавий, а ще й має неабияке значення для розвитку творчих здібностей особистості.

Слід відмітити основні навчальні функції техніки квілінгу:
-     пізнавальна дає змогу учням отримувати нові знання, отримувати нові практичні вміння та навички.

-     виховна сприяє формуванню вміння раціонально використовувати час та матеріали для виконання робіт.

розвивальна формує творче мислення, вміння міркувати, робити розрахунки, ескізи, викликає інтерес і потребу в інших знаннях та вміннях.
- евристична – дає змогу самостійно творити, використовувати нові техніки та способи виготовлення виробів, оволодівати новими прийомами діяльності.
Вивчення курсу квілінгу за даною програмою тісно пов’язане з такими курсами як оригамі, паперопластика, витинанка, паперова аплікація, моделювання виробів з паперу.

Метою навчальної програми є створення умов творчого розвитку вихованців, формування творчо розвиненої особистості засобами квілінгу.

Мета курсу не просто навчити гуртківців виготовляти вироби, а й показати дітям їх творчі можливості, стимулювати їх до власної творчої діяльності до самовираження та самовдосконалення.

Завдання навчальної програми:
-навчити володіти технікою квілінг;
- ознайомити з основами технік оригамі, паперопластика, витинанка паперова аплікація;

- розвинути художній смак, творчу уяву, фантазію, випробити індивідуальний стиль роботи;

- виховати дбайливе ставлення до народних традицій; виховати культуру праці; сприяти самореалізації дитини в соціумі;

- сприяти здоровому способу життя, активному відпочинку.
Програма є орієнтовною, її зміст побудовано на основі досвіду роботи по впровадженню техніки квілінгу у заняття гуртка «Розвиток творчої уяви». Матеріали по впровадженню техніки квілінгу у гурткові заняття освоювалися протягом 3 років. Керівник гуртка може вносити зміни й доповнення в її зміст та розподіл годин за темами, враховуючи інтереси гуртківців, стан матеріально-технічної бази закладу, у разі необхідності переставляти порядок тем і доповнювати їх.

Навчальна програма передбачає 3 роки навчання з учнями середнього шкільного віку за двома рівнями навчання:

1-й рік - початковий рівень – 216 год. на рік, 6 год. на тиждень;
2-й рік - початковий рівень - 216 год. на рік, 6 год. на тиждень;
                                                     4

3-й рік - основний рівень - 216 год. на рік, 6 год. на тиждень.
Кількісний склад навчальної групи становить 10-15 учнів.

На заняттях рекомендовано використовувати посібники, роздатковий матеріал, технологічні картки (схеми-малюнки), мультимедійні презентації, звуковий супровід, розробляти власні проекти.

Програма дає можливість майже на кожному занятті реалізувати навчально-виховні завдання: формування творчої особистості, дружніх стосунків, відчуття відповідальності, колективізму, взаємодопомоги, творчого використання національних традицій.

Теоретичні заняття чергуються із практичною роботою, якій надається значна перевага. Хоча у ході вивчення та засвоєння програмного матеріалу учні працюють колективно, особлива роль в оволодінні курсом відводиться самостійній та індивідуальній роботі учнів, насамперед, при виготовленні авторських моделей, конструкцій, проектів. Теми подано в порядку зростання складності матеріалу. Окремі теми (об’ємні конструкції, авторські моделі) розглядаються на різних рівнях навчання залежно від їхньої доступності опанування учнями.

На перших заняттях приділяється значна увага оволодінню навичками точного складання та різання паперу, акуратності при вирізанні кола, овалів та інших контурів, ознайомленню з папером різних видів та його властивостями.

Повторення раніше вивченого матеріалу дасть можливість гуртківцям глибше засвоїти програму, стимулювати розвиток пам'яті, а дітям, які щойно прийшли, швидше адаптуватися до роботи в гуртку. Щоб учні краще усвідомили, яке значення в їхньому подальшому житті буде мати навчання в гуртку, на заняттях варто проводити творчі виставки.

Перевірка та оцінювання знань й умінь учнів здійснюється під час проведення узагальнюючих занять, перевірочних бесід, виконання учнями практичних робіт, участі у конкурсах, виставках різних рівнів, а також на підсумкових заняттях.

На заняттях застосовуються різноманітні методи навчання: пояснювально-ілюстративні (розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація); репродуктивні (відтворювальні); проблемно-пошукові (проблемне викладання матеріалу, узагальнюючі заняття). Велика увага приділяється індивідуальному підходу до кожного гуртківця. Під час занять для мотивації навчання використовуються: сюжетно-рольові ігри, ігри-змагання та ігри-конкурси, розвиваючі ігри, «мозкові штурми» тощо. Програма передбачає проведення екскурсій, конкурсів, вікторин, виставок.


                                                          5
Початковий рівень,  перший рік  навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Розділ, тема

Кількість годин

Теоретичних
Практичних
Всього
Вступ

3
3
6
Розділ 1.Найпоширеніші традиційні в Україні вироби з  паперу
3
6
9
Розділ 2.Робота з папером. Умовні позначки  при  виготовленні виробів з паперу.
1
8
9
Розділ 3.Аплікація з паперу:


6
6
3.1.Площинна аплікація

-
3
3
     3.2.Обємна аплікація

-
3
3
Розділ 4.Квілінг: Історія й сучасність.
Основи техніки квінгу:
3
15
18
4.1.Матеріали  та інструменти
1
5
6
4.2.Техніка;
1
5
6
    4.3.Основні  форми
1
5
6
Розділ 5.Види квілінгу. Ознайомлення з авторськими роботами вітчизняних майстрів
1
2
3
Розділ 6.Виготовлення виробів у техніці простого квілінгу
3
15
18
Розділ 7.Виготовлення виробів  у техніці простого квілінгу
3
21
24
Розділ 8.Виготовлення виробів у техніці  комбінованого квілінгу
4
35
39
Розділ 9.Виготовлення експонатів на виставки
2
19
21
Рзділ 10.Традиції та атрибути різних свят.
Виготовлення сувенірів  до свят.
6
51
57
Розділ 11.Екскурсії, конкурси, вікторини
1
2
3
Підсумок.
1
2
3

Разом:
31
185
216


ЗМІСТ ПРОГРАМИ

  Вступ (6 год.)
Цілі, мета та завдання курсу. Ознайомлення з основними термінами: творчість, виріб, візерунок, декор, зображення, контур, модель, силует. Правила поведінки в закладі, правила безпеки життєдіяльності, організаційні питання.
Розділ 1. Найпоширеніші традиційні в Україні вироби з паперу
 (9 год.)

Теоретична частина. Історія винайдення паперу. Поняття про оригамі, витинанку, паперопластику. Історія виникнення та розвитку мистецтва виготовлення виробів з паперу методом витинанки, оригамі, паперопластики.

Практична частина. Виготовлення простих виробів методом витинанки «Квіткова гірлянда», виготовлення простих виробів методом оригамі «Кораблик», «Жабка».

Розділ 2 . Робота з папером. Умовні позначки при виготовленні виробів з паперу (9 год.)
Теоретична частина. Властивості паперу та основні прийоми роботи з ним. Умовні позначки при виготовлення виробів з паперу: графічні лінії, лінії згину, лінії розрізу, лінії склеювання.

Практична частина. Виготовлення простих іграшок зі смужки паперу «Котик», «Курчатко», виготовлення іграшок з конуса «Песик», «Буратіно».

Розділ 3. Аплікація з паперу (6 год.)
3.1. Площина аплікація (3.)
Теретична частина. Види аплікації: предметна, сюжетна, тематична. Аплікація площинна та об’ємна. Способи виготовлення аплікацій. Етапи виготовлення аплікацій з паперу.
Практична частина. Виготовлення аплікацій: «Букет квітів», «Ранковий пейзаж».
3.2.Об’ємна аплікація (3.)

Теоретична частина. Підбір матеріалів за якістю, текстурою, кольором. Поняття про текстуру, колір, колорит, контраст, ажур. Культура і естетика під час виготовлення аплікацій. Правила техніки безпеки при роботі з ножицями.

Практична частина. Виготовлення аплікацій: «Подарунок до свята», «Пори року». Аналіз виконаних робіт.

Розділ 4. Квілінг: історія й сучасність. Основи техніки квілінгу (18 год.)
4.1.Матеріали інструменти.(3.)
Теоритична частина.  Основи техніки квілінгу: необхідні матеріали, інструментарій, основні квілінгові форми.
Практична частина. Виготовлення квілінгових форм та виробів на їх основі.
4.2.Техніка  (9.)
Теоретична частина. Техніка нарізування смужок паперу та складання основних форм.
Практична  частина. Нарізування паперових смужок різного розміру.
4.3.Основні форми (6.)

Теоретична частина. Історія виникнення квілінгу. Сучасні тенденції квілінгу.

Практична частина. Складання основних квілінгових форм, створення квілінгових «петельчатих» форм, складання технологічної картки із зразками форм.

Розділ 5. Види квілінгу.  Ознайомлення з авторськими роботами вітчизняних майстрів (3 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з видами квілінгу. Ознайомлення з авторськими роботами вітчизняних майстрів.
Практична частина. Показ слайдів «Мистецтво папероскручування». Обговорення побаченого. Бесіда по пройденому матеріалу для закріплення.

Розділ 6. Виготовлення виробів у техніці простого квілінгу (18 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з прийомами виготовлення виробів у техніці простого квілінгу. Поняття про схеми виготовлення виробів. Принцип складання схем. Конструювання виробів за схемами. Прийоми створення виробів у техніці простого квілінгу.

Практична частина. Ознайомлення із схемами, створення власних схем, виготовлення виробів за схемами «Квіти для мами», «Букет», «Метелики», виготовлення аплікацій технічного змісту за допомогою квілінгових форм, виготовлення плоских фігурок тварин, створення власних конструкцій. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 7. Виготовлення виробів у техніці складного квілінгу (24 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з прийомами виготовлення виробів у техніці складного квілінгу. Виготовлення виробів за схемами. Прийоми створення виробів у техніці складного квілінгу. Виготовлення виробів на каркасі.

Практична частина. Виготовлення виробів «Об’ємні квіти», об’ємних фігурок тварин на каркасі, виготовлення вітальних листівок, панно «Космічні фантазії», композиції «Підводне царство». Аналіз виконаних робіт.

Розділ 8. Виготовлення виробів у техніці комбінованого квілінгу (39 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з прийомами виготовлення виробів у техніці комбінованого квілінгу. Демонстрація готових робіт їх обговорення. Прийоми створення виробів у техніці комбінованого квілінгу. Ознайомлення зі схемами робіт. Виготовлення корпусних виробів.

Практична частина. Виготовлення виробів «Жар-птиця», «Трояндове деревце», виготовлення корпусного виробу «Котик-Мурчик». Виготовлення виробів за власним задумом. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 9. Виготовлення експонатів на виставки (22 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з планом проведення виставок творчості учнівської молоді та їх тематикою, правилами проведення та вимогами до виробів. Алгоритм роботи над виготовленням виставкових експонатів.

Практична частина. Виготовлення виробів експонатів до виставок різних рівнів.

Розділ 10. Виготовлення сувенірів до свят (57 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з традиціями та атрибутами різних свят. Бесіда «Які подарунки та сувеніри дарують до свят?»

Практична частина. Виготовлення сувенірів, вітальних листівок, поробок, композицій, картин тощо.  «Великодній кошик», «Любій матусі!», «Підсвічник», «Писанка», «Дзвіночки».

Розділ 11. Екскурсії, конкурси, вікторини (3 год.)

Теоретична частина. Правила поведінки під час екскурсії, інструктаж. Проведення екскурсій в салон сувенірів і подарунків.
Практична частина. Проведення конкурсів та вікторин для визначення рівня засвоєння знань гуртківцями.

Підсумок (3 год.)

Теоретична частина. Підведення підсумків роботи за рік. Організація виставки робіт гуртківців.

Практична частина: захист гуртківцями своїх виставкових робіт. Визначення кращих робіт.


ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Учні мають знати і розуміти:
              Історію квілінгу;
              Історію винаходу паперу та його властивості;
              Назви і призначення матеріалів, що використовуються на заняттях гуртка;
              Прийоми і правила безпечної роботи з інструментами;
              Назви найпростіших геометричних фігур;
              Базові квілінгові форми.
Учні мають уміти і застосовувати:
              Готувати своє робоче місце;
              Економно використовувати матеріал;
              Моделювати вироби на основі базових квілінгових форм;
              З’єднувати та комбінувати деталі виробів;
              Естетично оформляти вироби, порівнювати якість виконаних робіт.
В учнів мають сформуватися компетенції:
              Навчально-пізнавальна компетенція;
              Інформаційна компетенція;
              Комунікативна компетенція;
              Здоровязбережувальна компетенція;
              Соціально-трудова компетенція;
              Компетенція саморозвитку та самоосвіти;
              Громадянська компетенція;
              Загальнокультурна компетенція.









Початковий рівень, другий рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Розділ, тема
Кількість годин


теоретичних
практичних
усього



Вступ
3
-
3

Розділ 1.Повтор тем за минулий
9
9
18

навчальний рік. Класичний




квілінг. Ознайомлення з




авторськими роботами




світових майстрів




Розділ 2.Декорування предметів
6
15
21

технікою простого квілінгу




Розділ 3.Декорування предметів
6
15
21

технікою складного квілінгу




Розділ 4.Виготовлення святкових
9
15
24

сувенірів та подарунків




Розділ 5.Виготовлення виробів за
9
18
27

допомогою поєднання різних




видів квілінгу




Розділ 6.Виготовлення експонатів на
9
18
27

виставки




Розділ 7.Моделі в техніці квілінгу для
6
18
24

практичного використання




Розділ 8.Створення авторських
9
18
27

моделей, композицій і




проектів на різну тематику




Розділ 9.Екскурсії
-
12
12

Розділ 10.Проведення вікторин,
3
6
9

конкурсів




Підсумок.
1
2
3


Разом
70
146
216




ЗМІСТ ПРОГРАМИ

Вступ (3 год.)

Цілі, мета та завдання курсу. Організаційні питання. Правила техніки безпеки при роботі з інструментами.

Розділ 1.Повтор матеріалу за минулий навчальний рік. Класичний квілінг. Ознайомлення з авторськими роботами світових майстрів (18 год.)

Теоретична частина. Повторення основних правил користування інструментами для квілінгу та прийомів виготовлення виробів технікою квілінгу. Основи класичного квілінгу, ознайомлення з авторськими роботами світових майстрів, обговорення робіт. Огляд літератури та відеоматеріалів по квілінгу.

Практична частина. Виготовлення виробів в техніці квілінгу за зразком: сюжетної аплікації «Осінні квіти», композиції «На водоймі». Аналіз виконаних робіт.

Розділ 2.Декорування предметів технікою простого квілінгу (21 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з основами декору та прийомами декорування.

Практична частина. Декорування предметів технікою простого квілінгу: предметів вжитку у побуті, рамочок для фото, скарбничок, подарункових упаковок, вазочок. Аналіз виконаних робіт.

  Розділ 3. Декорування предметів технікою складного квілінгу (21 год.)

Теоретична частина. Прийоми декорування різних предметів. Матеріали для декорування, поєднання при декоруванні предметів різних технік.

Практична частина. Декорування предметів технікою складного квілінгу: сувенірів, подарункових упаковок, вазочок, скарбничок. Аналіз виконаних робіт.

   Розділ 4. Виготовлення святкових сувенірів та подарунків (24 год.)

Теоретична частина. Обговорення традицій святкування різних свят, ознайомлення з атрибутами свят різних країн. Особливості оздоблення сувенірів та подарунків, прийоми роботи, матеріали та засоби.

Практична частина. Виготовлення подарунків: «З днем народження!», «Зі святом 8 Березня!», «З Новим роком!», «З Великоднем!», виготовлення сувенірів: «Ваза з квітами», «Дерево бажань», «Підсвічник», «Казкова хатинка», виготовлення листівок ускладненого зразка. Аналіз виконаних робіт.

 Розділ 5. Виготовлення виробів за допомогою поєднання різних видів квілінгу (27 год.)
Теоретична частина. Повторення основних видів квілінгу. Ознайомлення з роботами, в яких поєднані різні види квілінгу. Огляд літератури та відеоматеріалів. Ознайомлення з прийомами виготовлення виробів за допомогою поєднання різних видів квілінгу. Конструювання технічних моделей в техніці квілінгу.

Практична частина. Виготовлення виробів за зразком: декоративного панно «Райський сад», композиції «Місто майбутнього», світильника, створення конструкцій за власним задумом. Аналіз виконаних робіт.
  Розділ 6.  Виготовлення експонатів на виставки (27 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з планом проведення виставок творчості учнівської молоді та їх тематикою, правилами проведення та вимогами до виробів. Алгоритм роботи над виготовленням виставкових експонатів.

Практична частина. Виготовлення виробів–експонатів до виставок різних рівнів.

Розділ 7. Моделі в техніці квілінгу для практичного використання (24 год)

Теоретична частина. Корисні речі з паперу у побуті. Моделі в техніці квілінгу для практичного використання в діяльності людини, ознайомлення з прийомами їх виготовлення. Демонстрація готових моделей.

Практична частина. Виготовлення виробів: кошиків, підставок, ключниць, серветниць, скарбничок, фруктовниць, кашпо, іграшок. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 8. Створення авторських моделей, композицій і проектів на різну тематику (27 год.)
Теоретична частина. Проведення тренінгу по висуненню ідей авторських моделей методом «мозкового штурму». Обговорення тематики виробів. Алгоритм роботи над створенням авторської моделі. Розробка схем та проектів моделей.

Практична частина. Виготовлення авторських моделей на різу тематику. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 9. Екскурсії (12 год.)

Інструктаж по правилам проведення екскурсій. Проведення екскурсій в музеї, на виставки.

Розділ 10. Проведення вікторин, конкурсів (9 год.)

Проведення вікторини «Чудеса з паперу», конкурсу «Кращий гуртківець».

Підсумок. (3 год.)

Підведення підсумків роботи за рік. Проведення виставки робіт гуртківців.



ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:

-   основні відомості про папір, історію його винайдення, способи виготовлення та види обробки;

-      короткі відомості про історію виникнення та розвитку мистецтва обробки паперу (витинанка, оригамі, паперопластика);

-   історію виникнення та розвиту мистецтва папероскручування або квілінгу;

-   основні види квілінгу, основи техніки квілінгу: матеріали, інструменти, основні квілінгові форми;

-   правила користування інструментами та матеріалами; правила техніки безпеки;
-   правила організації робочого місця та робочого часу;

-    способи та прийоми виготовлення виробів з паперу в техніці квілінгу різних видів;

-   умовні позначки при виготовленні виробів з паперу;
-   читати схеми, працювати за схемами та складати їх;
-   основи декорування та дизайну виробів;
-   правила участі у виставках різних рівнів;
-   правила роботи над авторськими роботами, проектами.

Вихованці мають вміти:

-   користуватися інструментами, працювати з різними видами паперу;
-    читати схеми, працювати за схемами, складати схеми виготовлення власних виробів;

-   виготовляти паперові аплікації різних видів;
-   виготовляти вироби в стилі квілінг за власним задумом;
-   виготовляти вироби практичного застосування у техніці квілінгу;

-   дотримуватись акуратності, чіткості при виконанні робіт.

Вихованці мають набути досвіду:

-           використання різних технік обробки паперу (витинанка, оригамі, паперопластика);

-       виготовлення виробів в техніці квілінгу різних видів за схемами та зразками;

-   декорації предметів побуту технікою квілінгу;
-   застосування одержаних знань в різних видах діяльності.





Основний рівень, третій рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Розділ, тема
Кількість годин


теоретичних
практичних
усього
Вступ
3
-
3
Розділ 1.Гофрований папір та картон.
6
18
24
Способи гофрування паперу.



Виготовлення виробів з



гофрованого паперу у техніці



простого квілінгу



Розділ 2.Виготовлення виробів з
6
18
24
гофрованого паперу у техніці



складного квілінгу



Розділ 3.Виготовлення виробів з
9
18
27
гофрованого картону у техніці



комбінованого квілінгу



Розділ 4.Виготовлення виробів у
9
18
27
техніці трьохвимірного 3D



квілінгу



Розділ 5.Виготовлення експонатів на
9
21
30
виставки



Розділ 6.Моделі в техніці квілінгу для
6
21
27
практичного використання



Розділ 7.Створення авторських
9
21
30
моделей, композицій і



проектів на різну тематику



Розділ 8.Екскурсії
-
12
12
Розділ 9.Проведення вікторини та
3
6
9
конкурсу «Кращий



гуртківець»



Підсумок.
1
2
3




Разом
61
155
216


ЗМІСТ ПРОГРАМИ

    Вступ (3 год.)

Мета і завдання роботи гуртка. Організаційні питання. Правила техніки безпеки при роботі з інструментами.

Розділ 1.Гофрований папір та картон. Способи гофрування паперу. Виготовлення виробів з гофрованого паперу у техніці простого квілінгу (24 год.)

Теоретична частина. Поняття про гофрований папір та картон. Способи гофрування паперу і картону, прийоми роботи з гофрованим папером. Демонстрація виробів з гофрованого паперу.
Практична частина. Виготовлення виробів з гофрованого паперу у техніці простого квілінгу за схемами: «Ящірка», «Сонечко», «Метелик», «Рибка», виготовлення аплікацій з гофрованого паперу у техніці квілінгу. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 2.  Виготовлення виробів з гофрованого паперу, картону у техніці складного квілінгу (24 год.)
Теоретична частина. Прийоми виготовлення виробів з гофрованого паперу у техніці складного квілінгу. Демонстрація готових виробів.

Практична частина. Виготовлення виробів з гофрованого картону у техніці складного квілінгу за схемами та зразками: панно «Мирний космос», композиції «Поляна казок», сувеніру «Хатинка-вертинка», картини «Польові квіти», іграшки «Папуга». Аналіз виконаних робіт.

Розділ 3.Виготовлення виробів з гофрованого картону у техніці комбінованого квілінгу (27 год.)
Теоретична частина. Прийоми виготовлення виробів з гофрованого картону у техніці комбінованого квілінгу. Демонстрація готових виробів.

Практична частина. Виготовлення виробів: фігурки тварин, птахів, казкових персонажів, іграшки «Лялька Барбі», годинника, підвіски «Ангели», новорічної ялинки, іграшок на ялинку. Аналіз готових робіт.

Розділ 4. Виготовлення виробів

у  техніці трьохвимірного квілінгу (27 год.)

Теоретична частина. Поняття про трьохвимірність. Прийоми виготовлення виробів у техніці трьохвимірного квілінгу. Демонстрація готових робіт.

Практична частина. Виготовлення трьохмірних виробів: фігурок людей, тварин та казкових персонажів, сувеніру «Кошик з фруктами», композиції «Різдвяні символи», панно «На іншій планеті», амфор, ваз. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 5. Виготовлення експонатів на виставки (30 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення з планом проведення виставок, з Положеннями про виставки, алгоритмом виготовлення виробів.

Практична частина. Виготовлення експонатів на виставки різних рівнів. Аналіз виконаних робіт.

Розділ 6. Моделі в техніці квілінгу для практичного використання (27 год.)

Теоретична частина. Розширення поняття про корисні речі з паперу у житті людини. Демонстрація виробів різних авторів.

Практична частина. Виготовлення виробів у техніці квілінгу з гофрованого паперу та картону практичного застосування: вази, серветниці,
підставки, скриньки, кошика, кашпо, фруктовниць.

Розділ 7. Створення авторських моделей, композицій і проектів на різну тематику (30 год.)

Теоретична частина. Алгоритм створення авторських моделей, композицій і проектів у техніці квілінгу на різну тематику.

Практична частина. Виготовлення авторських виробів, проектів.

Розділ 8. Екскурсії (12 год.)

Інструктаж по правилах проведення екскурсій. Екскурсії в музеї, на виставки, в салони декору.

Розділ 9. Проведення вікторини та конкурсу «Кращий гуртківець» (9 год.)

Організація та проведення конкурсу «Кращий гуртківець». Нагородження переможців.

 Підсумок (3 год.)

Підсумки робота за навчальний рік. Організація та проведення виставки робіт гуртківців. Визначення кращих гуртківців їх відзначення.

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:

-    відомості про папір, історію його винайдення, способи виготовлення та види обробки;

-  історію виникнення та розвитку мистецтва обробки паперу (витинанка, оригамі, паперопластика);

-   історію виникнення та розвитку мистецтва папероскручування або квілінг;

-   світових майстрів квілінгу;
-   основні види квілінгу, основи техніки квілінгу: матеріали, інструменти, основні квілінгові форми;

-   правила користування інструментами та матеріалами;
-   правила безпеки життєдіяльності;

-   правила організації робочого місця та робочого часу;
-    способи та прийоми виготовлення виробів з гофрованого паперу та картону в техніці квілінгу різних видів;

-   прийоми поєднання різних технік обробки паперу при виготовленні виробів;

-   умовні позначки при виготовленні виробів з паперу;
-   алгоритм роботи зі схемами (читати схеми, працювати за схемами та складати їх);

-   основи кольорознавства та композиції;

-   правила участі у виставках різних рівнів;
-   алгоритм роботи над авторськими роботами, проектами.

Вихованці мають вміти:

- користуватися інструментами, працювати з різними видами паперу;
-    виготовляти вироби в техніці квілінгу різних видів з гофрованого паперу та картону за схемами та зразками;
-     виготовляти вироби в техніці квілінгу з гофрованого паперу та картону за власним задумом;

-   виготовляти вироби у техніці трьохвимірного квілінгу;
-   виготовляти вироби практичного застосування в техніці квілінгу;
-   дотримуватись акуратності, чіткості при виконанні робіт.

Вихованці мають набути досвіду:

- використання різних технік обробки паперу (витинанка, оригамі, паперопластика);
-   читання схем, роботи зі схемами, складання схем виготовлення власних виробів;

застосування одержаних знань в різних видах діяльності
ЛІТЕРАТУРА
1.                             Д. Чиотти. Оригинальные поделки из бумаги/ Д.Чиотти. - М.:  Мир книги, 2007.    
2.                             Д. Чиотти. Узоры из бумажных лент/ Д.Чиотти. - М.: Мир книги, 2009.
3.                             Зайцева А. Искусство квилинга. Магия бумажных лент/А.Зайцева. -  М.: Эксмо, 2009.
4.                             Уолтер Х. Цветы из бумажных лент. Практическое руководство/Х.Уолтер. - Москва, 2009.
5.                             Уолтер Х. Популярный квилинг. Цветы. Птицы. Животные из бумажных лент /Х.Уолтер. - М.: Ниола - Пресс, 2008.
6.                             Уолтер Х. Узоры из бумажных лент/ Х. Уолтер. - Москва, 2009.
7.                             Програми з позашкільної освіти. Науково-технічний напрям. Випуск 1.- К.: Грамота, 2007.
8.                             Богатеева З. Чудесные поделки из бумаги /З.Богатеева. - М.:  Просвещение, 1991.
9.                             Веремійчик І. Граючись, вчимося / І.веремійчик. - Тернопіль: Мальва, 2002.
10.                        Сухаревська О. Іграшки з гофрованого паперу/ О.Сухаревська.- Полтава, 1999.
11.                        Мейстер Н. Бумажная пластика/ Н.Мейстер. - М.: Астрель, 2001.
12.                        Афонькин С., Афонькина Е. Игры и фокусы с бумагой /С. Афонькин, Е. Афонькина. - М.: Рольф Аким, 1999.
13.                        Волобуєва Т. Розвиток творчої компетентності школярів /Т.Волобуєва.- Харків: Основа, 2005.
14.                        Заброцький М. Основи вікової психології / М.Заброцький. - Тернопіль: Навчальна книга  - Богдан, 2006.
15.                        Бородянец В. Создание комфортного психологического климата занятий в обьединениях детского технического творчества / В.Бородянец // Доп. образование и воспитание. - 2008. -№2.
16.                        Давидюк Н. Керівнику гуртка, студії, творчого об'єднання / Н. Давидюк. - Рівне:РОІППО,2009.

 ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ОБЛАДНАННЯ
Основне обладнання
Кількість
                                 Матеріали
Папір кольоровий
20 шт.
Папір білий
100 шт
Двосторонній кольоровий папір
20 наб.
Картон кольоровий
50 шт.
Картон білий
50 шт.
Клей ПВА
20 шт.
                              Інструменти

Олівец простий
20 шт.
Лінійки
20 шт.
Пензлик
20 шт.
Ножиці
  20 шт.
Стрічка кольорова
 за необхід.
Рамки різних розмірів
 за необхід.
Фломастири
 за необхід.

Немає коментарів:

Дописати коментар